Jak stromy čistí vzduch

Jak stromy čistí vzduch?

Plocha listů dokáže zachytit ze vzduchu velké množství prachových částic, nečistoty, výpary se zplodinami z výfukových plynů a spoustu dalších škodlivých částic. Vzduch pak rostliny obohacují o vodu, kterou odpařují. Všechny rostliny čistí vzduch.

Čím větší je listová plocha rostlin, tím je čisticí schopnost vyšší.

Odhaduje se, že jediný hektar stromů může každoročně odebrat z atmosféry přibližně 32 tun prachu a plynů.

Vzduch nejlépe čistí jehličnaté dřeviny, které neopradávají a mají tak jejich čistící schopnosti zachované po celý rok.

Rostliny s drobnějšími listy a chlupaté listy zachytí více prachu.Velmi vysokou schopnost čištění vzduchu mají trvalé travní porosty – louka či travnaté pásy mezi dřevinami. Z listnatých a opadavých stromů jsou výborné pro tuto funkci dřeviny se zpeřenými listy. Takové mají například jeřáby či jasany.

Stromy začaly růst na naší planetě před zhruba 370 miliony lety, a umožnily tak vývoj větších a rozmanitějších pozemních zvířat.

Dnes máme na planetě kolem 100 000 druhů stromů, z toho 8 000 druhů je ohroženo vyhynutím a 976 z těchto druhů je ve velmi kritickém stavu.

Lesy kdysi pokrývaly téměř 100 % pevniny na naší planetě, nyní je to už jen 29 %, jejich hodnota je nevyčíslitelná.

Stromy neposkytují jen potravu a úkryt pro mnohá divoká zvířata v lesích a parcích, ale mají také spoustu jiných, pro člověka obzvláště důležitých funkcí a v dnešní době velkého znečištění životního prostředí jsou stále potřebnější.

Nemají jen estetickou a krajinotvornou hodnotu, kdy dotvářejí osobitou kompozici místa a dávají mu tak jedinečný ráz, ale také velmi dobře působí na náš psychický stav. Představte si, jak dobře na Vás působí pohled i na jeden jediný vzrostlý strom uprostřed panelového sídliště.

Především ve městech mají stromy velký vliv na zdraví obyvatel. Filtrují vzduch zachycováním vypouštěných jedovatých látek (oxidy síry a dusíku, oxid uhelnatý atd.) z automobilů, továren a domácích topenišť.

Stromy zajišťují oběh živin a vody, zadržují vláhu v půdě a zároveň ji produkují do vzduchu a tím ho zvlhčují.

Vyrovnávají teplotní extrémy – v zimě brání stromy vysázeny blízko budov jejich teplotním ztrátám, v létě je naopak ochlazují. Zmenšují tak potřebu použití ventilátorů a klimatizací až o 40% během letních měsíců, čímž nepřímo zabraňují dalšímu znečišťování.

Neméně významnou je funkce ochranná. Ve volné krajině se využívá pásů dřevin ke snížení rychlosti větru a tím i větrné eroze. tzv. větrolamy.

Kromě větrné eroze, zabraňují stromy také erozi půdní. Drží půdu pohromadě rozsáhlými kořenovými systémy, kterými také absorbují vodu a tak zabraňují sesuvům půdy.

Fungují jako přirozená protihluková bariéra tlumící hluk přicházející ze silnic.

A v neposlední řadě vytvářejí kyslík pro nás tak potřebný a pohlcují oxid uhličitý.

Jeden vzrostlý strom vyrobí dokonce takové množství kyslíku, že by to teoreticky pokrylo potřebu kyslíku k dýchání nejméně deseti lidí.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení